Το σχολείο

Ερευνητικές εργασίες με
τη μέθοδο project

sep4u.gr

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για το νέο
Λύκειο και τις πανελλαδικές εξετάσεις

Σεισμοί

Ενημερώσου απο τώρα

Πρόγραμμα EUROSCOLA 2018

Ολοκληρώθηκε η αξιολόγηση των μαθητών που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό για την επιλογή όσων θα συμμετάσχουν στην ημερίδα EUROSCOLA στο Στρασβούργο στις 8 Μαρτίου 2018. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 125 μαθητές από όλα τα σχολεία της Περιφέρειας Ιονίων νήσων (Κέρκυρας-Κεφαλονιάς-Ζακύνθου- Λευκάδας). Επιλέχθηκαν 24 μαθητές εκ των οποίων οι τρείς τακτικοί και ένας επιλαχών είναι μαθητές του 2ου ΓΕΛ Λευκάδας. Η μοριοδότηση διαμορφώθηκε από την επίδοση στο γραπτό διαγωνισμό, την ξένη γλώσσα και τη γενική επίδοση στα μαθήματα του σχολείου.

Ψήφισμα για τον Ιστορικό Σπύρο Ι. Ασδραχά

Ψήφισμα για τον Ιστορικό Σπύρο Ι. Ασδραχά.

Την Τετάρτη 13/12/2017 με την υπ’αρίθμ’ 26 πράξη του, ο Σύλλογος καθηγητών του 2ου ΓΕΛ Λευκάδας «Άγγελος Σικελιανός» στο άγγελμα του θανάτου του Λευκαδίτη δασκάλου, επιστήμονα και μεγάλου Ιστορικού Σπύρου Ι. Ασδραχά συνεδρίασε και εκφράζει τα θερμά του συλλυπητήρια στους οικείους του. Ο θάνατος του Σπύρου Ι. Ασδραχά είναι μεγάλη απώλεια για την επιστημονική κοινότητα, τη Λευκάδα και την Eλλάδα.

Ο Σύλλογος διδασκόντων 2ου ΓΕΛ

Σημαντική Ενημέρωση από το Γενικό Επιτελείο Εθνικής Άμυνας: ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΩΝ το ΕΤΟΣ 2000

Χαιρετισμός Αλεξάνδρας και Γεωργίας Σαντα προς τους μαθητές του 2ου ΓΕΛ Λευκάδας

Αγαπητές μαθήτριες και αγαπητοί μαθητές του 2ου Λυκείου Λευκάδας,

Μας συγκινήσατε βαθύτατα γιατί σηκώσατε την σκυτάλη από τον πρόγονό σας Απόστολο Φιλίππου Σάντα, καταθέτοντας στεφάνι μνήμης και τιμής για την 28η Οκτωβρίου 2017 στο μικρό,  όμως τόσο σημαντικό μνημείο, για εκείνον,  στη μικρή πλατεία που μαζεύει και όλα τα μικρά παιδιά εκεί γύρω..

Μεταφορά και φύτευση ελαιόδεντρων στο 2ο ΓΕΛ

Με την ευγενική προσφορά του μηχανικού - εργοταξιάρχη στελέχους της ΤΕΡΝΑ κ. Νίκου Μαραγκού , μεταφέρθηκαν και τοποθετήθηκαν με συνεργεία της εταιρίας 2 ελαιόδεντρα στην αυλή του σχολείου μας. Για την τοποθέτηση προσέφεραν τις υπηρεσίες τους και οι Αφοι Κοντοπρία με μηχανήματα και προσφορά χώματος φύτευσης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛHΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΤΟΥΣ 2017 των ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων

Υποκατηγορίες

Διευθυντής: Κ. Αραβανής