Το σχολείο

Ερευνητικές εργασίες με
τη μέθοδο project

sep4u.gr

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για το νέο
Λύκειο και τις πανελλαδικές εξετάσεις

Σεισμοί

Ενημερώσου απο τώρα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛHΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΤΟΥΣ 2017 των ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων

Συμμετοχή του σχολείου μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό EUSO

Στον Πανελλήνιο διαγωνισμό EUSO 2017 της ΠΑΝΕΚΦΕ που διοργανώθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 28-29 Ιανουαρίου 2017 για τα σχολεία της Β.Ελλάδας συμμετείχε και η ομάδα του 2ου Λυκείου Λευκάδας αποτελούμενη από τους:

• Βεργίνη Δημήτριο
  • Καρύδη Έλενα
  • Γεωργόπουλο Γεώργιο

ΠΑΝ-ΙΟΝΙΑ Επιχειρησιακή άσκηση σεισμού «ΛΕΥΚΑΔΙΟΣ 2016»

Την Τετάρτη 14/12/2016 στα πλαίσια της ΠΑΝ-ΙΟΝΙΑΣ Επιχειρησιακής Άσκησης Σεισμού πραγματοποιήθηκε άσκηση ετοιμότητας για σεισμό στο 2ο Λύκειο Λευκάδας σύμφωνα με το εγκεκριμένο και επικαιροποιημένο σχέδιο του ΟΑΣΠ για το σχολείο μας.

Σκοπός η ετοιμότητα -οργάνωση-συνεργασία-συντονισμός για την απόκτηση γνώσης και εμπειρίας ώστε σε απαιτήσεις πραγματικού περιστατικού να έχουμε τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.

Πρώτευσαν οι ομάδες μαθητών του 2ου Λυκείου Λευκάδας στο EUSO 2017

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 10-12-2016, ο τοπικός μαθητικός διαγωνισμός στα πλαίσια της 15ης Ευρωπαϊκής Οιλυμπιάδας Επιστημών – EUSO 2017, που διοργανώθηκε από το ΕΚΦΕ Λευκάδας, με τη συμμετοχή πέντε ομάδων μαθητών των Λυκείων της πόλης.

Η ομάδα που πρώτευσε ήταν η 1η ομάδα του 2ου Γενικού Λυκείου Λευκάδαςαποτελούμενη απο τους μαθητές Καρύδη Έλενα, Βεργίνη Δημήτριο και  Γεωργόπουλος Γεώργιο,

η οποία και θα εκπροσωπήσει τη Λευκάδα στον πανελλήνιο διαγωνισμό που θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη στις 28 Ιανουαρίου 2017.

Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές που έλαβαν μέρος και τους μαθητές μας που διακρίθηκαν.

Ενημέρωση μαθητών της τελευταίας τάξης ΓΕΛ σχολικού έτους 2016-2017 και των αποφοίτων – υποψηφίων για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ 2017 σχετικά με τα εξεταζόμενα μαθήματα σε πανελλαδικό επίπεδο

Κατάληψη συγκροτήματος 2ου Λυκείου-2ου Γυμνασίου

Λευκάδα 10 -11 -2016

Προς:

Ηλεκτρονικό και έντυπο τύπο της Λευκάδας.

Κοιν:     Κ. Περιφερειακό Διευθυντή Εκπ/σης Ιονίων Νήσων

Κ. Δ/ντη Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Λευκάδας.

ΕΛΜΕ Λευκάδας

Θέμα: Κατάληψη 2ου Γυμνασίου – 2ου Λυκείου Λευκάδας

Από τη Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2016 και άγνωστο ως πότε, τελεί υπό κατάληψη το συγκρότημα 2ου Γυμνασίου – 2ου Λυκείου Λευκάδας, αναίτια και απρόκλητα και χωρίς καμία ενημέρωση εκ των προτέρων και για θέματα που αφορούν την καλή λειτουργία του συγκροτήματος.  Μεταξύ των αιτημάτων που τοιχοκολλήθηκαν από τους μαθητές είναι:

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ ΚΑΙ 2ου ΓΕΛ ΑΠΟ ΤΗΝ EUROBANK

Πραγματοποιήθηκε στα Ιωάννινα στις 21/10/2016  η τελετή βράβευσης των πρωτευσάντων αποφοίτων Λυκείων Κέρκυρας-Λευκάδας-Ιωαννίνων-Θεσπρωτίας-Πρέβεζας -Αρτας για το σχολικό έτος 2015-2016 απο την Eurobank στα πλαίσια του προγράμματος Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης "Η μεγάλη στιγμή για την Παιδεία".

Απο το 2ο ΓΕΛ βραβεύτηκε η Ευτυχία Καταγή με βαθμό πρόσβασης 18780 μόρια η οποία εισήχθη στην Ιατρική Αθηνών.

Επίσης το 2ο ΓΕΛ έλαβε βραβείο γιατί ήταν το πρώτο στο Νομό με βάση το βαθμό πρόσβασης για τη σχολική χρονιά 2015-2016 και για 8 χρόνια απο τα 14 που αθλοθετείται το βραβείο.

Στην τελετή βράβευσης διακρίνεται ο αργυρός Ολυμπιονίκης Σπύρος Γιαννιώτης

Το 2ο ΓΕΛ ΛΕΥΚΑΔΑΣ συγχαίρει την Ευτυχία Καταγή  για την πρωτιάτης και της εύχεται καλή σταδιοδρομία.

Σχολική χρονιά 2016-2017 - Αγιασμός στο 2ο Γενικό Λύκειο

Παρουσία του Γενικού Αρχιερατικού Επιτρόπου π. Αθανασίου Κοσμά ως εκπρόσωπου  του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη, του Αντιπεριφερειάρχη κ. Θεόδωρου Χαλικιά και γονέων τελέστηκε ο Αγιασμός για την νέα σχολική χρονιά.

Υποκατηγορίες

Διευθυντής: Κ. Αραβανής