Το σχολείο

Ερευνητικές εργασίες με
τη μέθοδο project

sep4u.gr

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για το νέο
Λύκειο και τις πανελλαδικές εξετάσεις

Σεισμοί

Ενημερώσου απο τώρα

Συμμετοχή του σχολείου μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό EUSO

Στον Πανελλήνιο διαγωνισμό EUSO 2017 της ΠΑΝΕΚΦΕ που διοργανώθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 28-29 Ιανουαρίου 2017 για τα σχολεία της Β.Ελλάδας συμμετείχε και η ομάδα του 2ου Λυκείου Λευκάδας αποτελούμενη από τους:

• Βεργίνη Δημήτριο
  • Καρύδη Έλενα
  • Γεωργόπουλο Γεώργιο

Οι συνοδοί καθηγητές ήταν ο υπ. ΕΚΦΕ Χόρτης Σπύρος ΠΕ04.01 και ο Δ/ντης του 2ου ΓΕΛ Αραβανής Κων/νος ΠΕ04.01

Η ομάδα του 2ου ΓΕΛ Λευκάδας κατατάχθηκε 3η στη σειρά αξιολόγησης.

Ο διαγωνισμός EUSO είναι ο μοναδικός που συγκεντρώνει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

• Εργαστηριακό χαρακτήρα, καθώς οι μαθητές πραγματοποιούν πειράματα, παίρνουν μετρήσεις και εξάγουν συμπεράσματα
  • Διεπιστημονικότητα, καθώς τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι η Φυσική, η Χημεία και η Βιολογία
  • Ομαδοσυνεργατικότητα, καθώς οι μαθητές συμμετέχουν σε τριμελείς ομάδες και όχι ως άτομα.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η προώθηση μέσα από τα Ε.Κ.Φ.Ε. της ένταξης του πειράματος στη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, η ανάπτυξη των δεξιοτήτων των μαθητών στη λειτουργία πειραματικών διατάξεων και τη λήψη μετρήσεων, καθώς και η χρήση της επιστημονικής μεθοδολογίας ως μέσο εξαγωγής συμπερασμάτων και επίλυσης αυθεντικών προβλημάτων της καθημερινής ζωής.

Διευθυντής: Κ. Αραβανής

Διεύθυνση: Βαρδάνια 31100 Λευκάδα