ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ 2021-2022

Την Τετάρτη και Πέμπτη 13-14 Απριλίου 2022 πραγματοποιήθηκε η γ΄ φάση σχολικού πρωταθλήματος στίβου στο Βόλο, με τη συμμετοχή μαθητών/τριων Λυκείων από Ελλάδα και Κύπρο. Η ΔΔΕ Λευκάδας συμμετείχε με 2 μαθητές/τριες από το σχολείο μας (2ο Πειραματικό Λύκειο) στα αγωνίσματα των συνθέτων (7αθλο-10αθλο).

Η Λογοθέτη Βασιλική, από τη Α΄ Λυκείου πρώτευσε στο 7αθλο με 4699 βαθμούς πολύ κοντά στο όριο για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο Τσούτσης Άγγελος επίσης από την Α΄ Λυκείου ήταν 7ος στο 10αθλο. Μέχρι το όγδοο αγώνισμα ήταν 3ος, αλλά η απειρία του στο συγκεκριμένο αγώνισμα και 5 αγωνίσματα σε ένα πρωινό τη δεύτερη μέρα, βάρυναν τα πόδια του έχασε τη θέση που είχε μέχρι εκείνη την ώρα.

Έτσι τελείωσε η συμμετοχής μας στο άθλημα του στίβου που περιελάμβανε 22 μαθητές/τριες στην Α΄ φάση στη Λευκάδα, με πρόκριση 2 μαθητών/τριων στη Β΄ φάση στα Γιάννενα και τελικά τη διάκριση των 2 μαθητών μας στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στο Βόλο.