Όμιλος θεάτρου

Ονοματεπώνυμο εκπαιδευτικούΙΓΝΑΤΙΟΥ ΤΖΑΙΗΝ, ΤΣΕΡΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
Κλάδος / ΕιδικότηταΠΕ06, ΠΕ02
Τίτλος του ομίλουΟΜΙΛΟΣ ΘΕΑΤΡΟΥ
Θεματική/ές που εντάσσεται ο όμιλοςΘΕΑΤΡΟ
Αριθμός ωρών ομίλου ανά εβδομάδα2
Τάξη ή τάξεις που απευθύνεται ο όμιλοςΑ, Β, Γ
Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματαΟι μαθητές να έρθουν σε επαφή με τη θεατρική πράξη, να αλληλεπιδράσουν μέσω αυτής, να εκφραστούν και να δημιουργήσουν.
Διδακτική μεθοδολογίαΘεατρικό παιχνίδι και τεχνικές
Αναλυτικό Πρόγραμμα (με συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα υλοποίησής από Οκτώβριο μέχρι Μάιο ή Ιούνιο)  – Γνωριμία της ομάδας – Θεατρικά παιχνίδια – Επιλογή θεατρικού έργου – Πρόβες
Τρόπος Επιλογής μαθητών– Εκδήλωση ενδιαφέροντος από τους μαθητές
Ειδικοί εξωτερικοί συνεργάτες(Δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμη)
Συνεργασίες (ιδρύματα, οργανισμοί, σχολεία, φορείς, πρόσωπα κ.α.)  (Δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμη)
Εκπαιδευτικές επισκέψεις  Σχεδιάζεται μια τουλάχιστον επίσκεψη σε κάποιο σημαντικό θέατρο της χώρας μας (Εθνικό Θέατρο κ.λπ.). Επίσης, ενδεχόμενη επίσκεψη σε θεατρική παράσταση, που θα πραγματοποιηθεί στην πόλη μας το επόμενο χρονικό διάστημα.
Τρόπος αξιολόγησης του ομίλου–
Παραδοτέα