Συμμετοχή μαθητών του 2ου Πειραματικού ΓΕΛ Λευκάδας στην ημιτελική φάση του  3ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού “Μαθηματική Λογική και Υπολογιστική Σκέψη Alan Turing”

Tο Σάββατο 13 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε η ημιτελική και τελική φάση του 3ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Μαθηματικής Λογικής & Υπολογιστικής Σκέψης Alan Turing με την παρουσία μεγάλου αριθμού μαθητών/τριών, γονέων και εκπαιδευτικών στο φιλόξενο χώρο των Πειραματικών Σχολείων του Πανεπιστημίου Πατρών. Ο πρωτότυπος αυτός διαγωνισμός ο οποίος είναι εγκεκριμένος από το Υπουργείο Παιδείας Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (Αρ. Πρωτ. Φ15/ 135998 /Δ2/27-11-2023, έγγραφο του ΥΠΑΙΘΑ), στόχευσε μέσα από τη συνεργασία μαθητών σε ομάδες στην εμπλοκή των μαθητών/τριών σε δραστηριότητες επίλυσης λογικών γρίφων, μαθηματικών και υπολογιστικών προβλημάτων για την ανάπτυξη της κριτικής, της αναλυτικής και της δημιουργικής τους σκέψης.

Στην ημιτελική φάση του συμμετείχαν τριάντα έξι (36) τριμελείς ομάδες μαθητών/τριών της προκριματικής φάσης του Διαγωνισμού 13 ομάδες από το Δημοτικό, 13 από το Γυμνάσιο και 10 από το Λύκειο. Συνολικά έλαβαν μέρος 108 μαθητές και μαθήτριες από όλη την Ελλάδα, οι οποίοι/ες διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους και μετά από επιβεβαίωση της δυνατότητας φυσικής παρουσίας με κριτήριο τη σειρά βαθμολογικής κατάταξης. Στη συνέχεια, 6 ομάδες μαθητών/τριών από κάθε επίπεδο προκρίθηκαν στην Τελική φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού. Στον Διαγωνισμό συμμετείχαν φέτος στην προκριματική on-line φάση 5.400 μαθητές/μαθήτριες οι οποίοι/οποίες φοιτούν σε Δημόσια και Ιδιωτικά Δημοτικά Γυμνάσια και Λύκεια όλων των τύπων από όλες τις Περιφερειακές Διευθύνσεις Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδας.

Το 2ο Πειραματικό ΓΕΛ Λευκάδας  εκπροσωπήθηκε από μία ομάδα μαθητών η οποία προκρίθηκε στην ημιτελική φάση ως πρώτη από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων στην κατηγορία Λυκείων. Συγχαρητήρια στον Γεραφέντη Ζώη, στον    Αποστόλη Κοκόρη και στον Παναγιώτη Γαβρίλη για την πρόκριση και τη συμμετοχή τους στον ημιτελικό.

Τη συμμετοχή στον διαγωνισμό όλων των ομάδων του 2ου Πειραματικού ΓΕΛ Λευκάδας συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί Παραστατίδης Παναγιώτης και Ροντογιάννης Άγγελος.