Δράσεις 2ου Πειραματικού Λυκείου στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024, στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας, υλοποιήθηκαν από το 2ο Πειραματικό Λύκειο. Λευκάδας δράσεις αφιερωμένες στην προστασία και ευζωία των αδέσποτων ζώων. Συγκεκριμένα:

-Ψηφιακή παρουσίαση ενημερωτικού υλικού για τα αδέσποτα ζώα στην Ελλάδα.

-Προβολή κινηματογραφικής ταινίας.

-Ομιλία του κτηνιάτρου κ. Χαράλαμπου Καλού και συζήτησή του με μαθητές και εκπαιδευτικούς.

-Εθελοντική προσφορά ζωοτροφών στο Δήμο Λευκάδας από μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Η εκδήλωση διοργανώθηκε με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών /-τριών για τα αδέσποτα ζώα, την αναγνώριση και τον σεβασμό των δικαιωμάτων τους, καθώς και την εμπλοκή της σχολικής κοινότητας σε πρωτοβουλίες φιλοζωίας. Οι δράσεις μας ολοκληρώθηκαν με την επίσκεψη ομάδας μαθητών και της εκπαιδευτικού Λιαροπούλου Ευφροσύνης στο γραφείο του Δημάρχου Κ. Ξενοφώντα Βεργίνη, στον οποίο παραδώσαμε ζωοτροφές για τα αδέσποτα.

Ευχαριστούμε

τον Δήμαρχο κ. Ξενοφώντα Βεργίνη για τη θερμή υποδοχή των μαθητών μας.

τον κ. Χαράλαμπο Καλό για την θερμή ανταπόκρισή του στην πρόσκλησή μας.

Οι υπεύθυνες

Ευφροσύνη Λιαροπούλου