To 2ο ΓΕΛ Λευκάδας στην Ιαπωνία

“WORLD TSUNAMI AWARENESS DAY”

in WAKAYAMA Oct-Nov 2018

High School Student Summit

Την Παρασκεύη 26 Οκτωβρίου 2018 μία ομάδα πέντε μαθητών του 2ου Γενικού Λυκείου Λευκάδας με επικεφαλής τον διευθυντή του σχολείου κύριο Κ.Αραβανή αναχώρησαν για την Ιαπωνία στα πλαίσια της συμμετοχής τους στο 3ο Διεθνές  Μαθητικό Συνέδριο με θέμα το τσουνάμι ανάμεσα σε μαθητές απο 50 χώρες. Η επίσκεψή μας στη «χώρα του ανατέλλοντος ηλίου» περιελάμβανε όχι μόνο το συνέδριο αλλά και ξεναγήσεις στα αξιοθέατα καθώς και πληθώρα άλλων δραστηριοτήτων.

Συγκεκριμένα  πραγματοποίηθηκαν ξεναγήσεις σε βουδιστικούς ναούς και σε κάστρα της πόλης, όπου είχαμε την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με την ιαπωνική κουλτούρα αλλά και να θαυμάσουμε το υπέροχο φυσικό τοπίο. Επισκεφτήκαμε επίσης αρκετά μουσεία σχετίκα με τις φυσικές κατασρτοφές και τους μηχανισμούς προστασίας από αυτές, όπου οι ξεναγήσεις πραγματοποιούνταν από μαθητές!

Ιδιαίτερα εντυπωσιακή ήταν η επίσκεψή μας σε ένα σχολείο της Wakayamaόπου οι μαθητές μας είχαν ετοιμάσει μία θερμή υποδοχή, καθώς πραγματοποίησαν εκδήλωση με τη συνοδεία της σχολικής μπάντας και μας παρουσίασαν τις δραστηριότητες του σχολικού τους προγράμμματος. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε και να συνομιλήσουμε με Ιάπωνες μαθητές και να πάρουμε μία μικρή ιδέα από τον τρόπο ζωής τους.

Οι δύο τελευταίες μέρες ήταν αφιερωμένες στο Συνέδριο που έλαβε χώρα στο «WakayamaBigWhale».Κατά τη διάρκεια του, μαθητές από όλες τις χώρες παρουσίασαν τις εργασίες τους με θέμα τις φυσικές καταστροφές. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι οι γνώσεις που λάβαμε δεν ήταν μόνο θεωρητικές αλλά μας δόθηκε η ευκαιρία να τις εφαρμόσουμε με δύο πρακτικές ασκήσεις , μία για την προστασία από τσουνάμι και μία από σεισμό.

Η εμπειρία ήταν μοναδική και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όσους ανέλαβαν αυτή τη πρωτοβουλία ! Ευχόμαστε η προσπάθεια αυτή να συνεχιστεί ώστε όλο και περισσότεροι μαθητές να ζήσουν τέτοιες μοναδικές στιγμές !

{gallery}japan{/gallery}