Αναγνωρίζω-Αρνούμαι-Αντιδρώ στη βία στο σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει οριστεί ως η μέρα κατά της σχολικής βίας, ενός φαινομένου που μέχρι αρκετά πρόσφατα θεωρούσαμε ότι αφορά σχολεία του εξωτερικού κια ίσως κάποια- ελάχιστα και πολύ συγκεκριμένου τύπου- στην Ελλάδα. Τα τελευταία χρόνια όμως , και περισσότερο μετά τον υποχρεωτικό εγκλεισμό κατά την πανδημία, παρατηρείται έξαρση , η οποία μάλιστα αφορά όλες τις ηλικίες.Η αντιμετώπιση του φαινομένου της σχολικής βίας, του εκφοβισμού και ενός αριθμού παράγωγων ζητημάτων σε επίπεδο ατομικό, τάξης, σχολικής μονάδας, οικογένειας και τοπικής κοινότητας είναι ευθύνη όλων. Στο πλαίσιο αυτό αναρτάται στην ιστοσελίδα του σχολείου μας το ακόλουθο ppt με σχετικές πληροφορίες και με στοιχεία επικοινωνίας με φορείς ενδιαφέροντος.

Μ.Τασσοπούλου

Εποπτικό Υλικό