Οι αρχαίοι Έλληνες σοφοί στους χριστιανικούς ναούς

Στα πλαίσια της καινοτόμου δράσεως, που έχουμε αναλάβει με το τμήμα Β1 Πειραματικού ΓΕΛ Λευκάδας, ο πατέρας Ιωαννίκιος Ζαμπέλης, διδάκτορας Νομικής του ΕΚΠΑ, παρουσίασε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας powerpoint με θέμα: «Χριστός, η προσδοκία των εθνών». Σε αυτό αναδείχθηκε μια άγνωστη πλευρά του εορτασμού των Χριστουγέννων, η προσμονή ενός Σωτήρα από τους αρχαίους λαούς. Ανάμεσα σ’ αυτούς οι αρχαίοι μας πρόγονοι (Αριστοτέλης, Πλάτων, Χείλων ο Λακεδαιμόνιος, Αισχύλος, Σωκράτης κ.α.). Ιδιαίτερη αίσθηση προκάλεσε η μνεία στον Προμηθέα Δεσμώτη όπου ο θεός Απόλλων προφητεύει τη λύτρωση από έναν θεό που θα γεννηθεί από την Παρθένο Ιώ μετά από δεκατρείς γενιές. Ανάλογες αναφορές έχουμε κει σε άλλους λαούς, όπως Ρωμαίους (Σίβυλλες, Οράτιος κ.α.), Κινέζους (Κομφούκιος, Μένκιος, Λάο Τσε), Ινδούς (Βούδας κ.α.), Ινδιάνους, Κέλτες κλπ. Η παρουσίαση κράτησε μία ακριβώς ώρα χωρίς διάλειμμα, όπως ζήτησαν οι μαθητές και διεξήχθη την 6η και 7η διδακτική ώρα. Οι μαθητές επέδειξαν προσοχή και καλή διάθεση που εκφράστηκε με απόλυτη ησυχία και προσήλωση στις πληροφορίες που προσκόμισε ο πατέρας Ιωαννίκιος.

Υπεύθυνος υλοποίησης της δράσης ήταν ο εκπαιδευτικός Παναγιώτης Σγουρόπουλος.