9η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, υλοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις στη διάρκεια του σχολικού ωραρίου. Πιο συγκεκριμένα, ομάδες μαθητών του σχολείου συμμετείχαν στα παρακάτω αθλήματα- φυσικές δραστηριότητες:

– beach volley

– beach soccer

-αντισφαίριση

– αντιπτέριση

– ποδόσφαιρο

– βόλλευ

– μπάσκετ

– πεζοπορία

Τα οφέλη του αθλητισμού στη σωματική, κοινωνική και ψυχολογική ανάπτυξη των παιδιών είναι πολλαπλά.

Η ενασχόληση με τον αθλητισμό και την άσκηση συμβάλλει στη μείωση του κινδύνου εμφάνισης παχυσαρκίας και καρδιαγγειακών παθήσεων, στη βελτίωση της πυκνότητας των οστών, γεγονός πολύ σημαντικό ιδιαίτερα για τα κορίτσια, ενώ τα δραστήρια παιδιά μεγαλώνοντας γίνονται και δραστήριοι ενήλικες. Επίσης, η συμμετοχή σε μια αθλητική ομάδα ενισχύει τις επικοινωνιακές δεξιότητες, την ανάπτυξη της αίσθησης του «ανήκειν» στο παιδί και προσφέρει μαθήματα ομαδικής συμπεριφοράς και συνεργασίας. Τα παιδιά μαθαίνουν να χάνουν και να αποδέχονται την ήττα. Άλλωστε, η ζωή είναι γεμάτη εμπόδια και δυσκολίες και η ορθή διαχείρισή τους είναι πολύτιμο μάθημα ζωής. Επιπλέον ενισχύεται το αίσθημα της αυτοπεποίθησης και της αυτοεκτίμησής τους, ενώ μαθαίνουν και τη σημασία της επιμονής, της υπομονής και της αφοσίωσης και τελικά αντιλαμβάνονται πως η σκληρή δουλειά πραγματικά προσφέρει ανταμοιβές. Ας μην ξεχνάμε πως ο αθλητισμός και η άσκηση προστατεύουν τα παιδιά όχι μόνο από ψυχικές διαταραχές, αλλά και από αποκλίνουσες συμπεριφορές που συχνά εμφανίζονται στην εφηβεία και σχετίζονται με την κατάχρηση ουσιών, όπως το κάπνισμα και το αλκοόλ.

Γενικότερα λοιπόν θα λέγαμε πως η ενασχόληση με αθλητικές δραστηριότητες μπορεί να αποτελέσει το κλειδί στην ανάπτυξη και τη διατήρηση μια καλής υγείας και ας κάνουμε πράξη το σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ».