Εκδρομή της Α΄ Λυκείου στην Πελοπόννησο

Την Τετάρτη 6 Απριλίου ξεκίνησε η εκδρομή της Α΄ Λυκείου με τη συμμετοχή 56 μαθητών και 4 εκπαιδευτικών με πρώτο προορισμό το Ναύπλιο. Εκεί πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο κάστρο και περιήγηση στην πόλη.

Την επόμενη μέρα συνεχίστηκε η εκδρομή με την επίσκεψη μας στον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Μεσσήνης και την συμμετοχή μας στην 4η αθλοπαιδιά κλασσικού αθλητισμού. Η μέρα έκλεισε με ελεύθερο χρόνο στην πόλη της Καλαμάτας και φαγητό.

Η 3η μέρα είχε στο πρόγραμμα επίσκεψη στο σπήλαιο του Διρού και περιήγηση στο μονοπάτια της Μονεμβασιάς.

Η επιστροφή μας στη Λευκάδα πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 9 Απριλίου με την επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας και ελεύθερο χρόνο και φαγητό στο χωριό.

Τη 2η μέρα, της 7 Απριλίου, της εκδρομής όπως προαναφέρθηκε το σχολείο μας συμμετείχε για πρώτη φορά στην αθλοπαιδιά κλασσικού αθλητισμού στην Αρχαία Μεσσήνη. Η συγκεκριμένη ημερίδα αφορούσε τα Ολυμπιακά ιδεώδη και την γνωριμία των μαθητών με κάποια από τα αρχαία ολυμπιακά αγωνίσματα. Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα το διήμερο 7-8 Απρίλιου  συμμετείχαν 49 σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, 2650 μαθητές/τριες από όλη την Ελλάδα.

Το σχολείο μας συμμετείχε με 20 μαθητές ως αθλητές και 36 ως θεατές από την Α΄ Λυκείου.

Οι μαθητές μας είχαν τα παρακάτω αποτελέσματα:

1. ½ σταδίου, (100μ) Γαζής Άγγελος 1ος
  2. Μήκος, Τσούτσης Ευάγγελος 1ος
  3. Ακόντιο, Λογοθέτη Βασιλική 1η
  4. Μήκος, Κατηφόρη Ερμιόνη 2η
  5. Ακόντιο, Παπαδήμα Αρετή, 2η
  6. Ακόντιο, Κασουρίδης Παναγιώτης, 2ος
  7. 1 στάδιο (200μ), Λάζαρης Αντρέας, 2ος
  8. Ρίψη λίθου, Βεργίνης Ξενοφώντας, 3ος
  9. ½ σταδίου (100μ), Βουκελάτος Δημήτριος, 3ος

Συμμετοχή με καλά πλασαρίσματα είχαν οι παρακάτω μαθητές:

1. Γκούντης Χρήστος, ρίψη λίθου
  2. Δρουκόπουλος Ηλίας 1 στάδιο
  3. Βεργίνης Παναγιώτης 1 στάδιο
  4. Γκριγκόρε Στεφανος, ½ σταδίου
  5. Μανθος Δημήτριος, ½ σταδίου
  6. Ρομποτή Θεώνη, ρίψη λίθου
  7. Καρύδη Αθανασία, ρίψη λίθου
  8. Κατηφόρη Ζωίτσα, ρίψη λίθου
  9. Γκούντη Αιμιλία, ρίψη λίθου
  10. Κατσαρός Γεώργιος, ακόντιο
  11. Φουρνιώτης Κωνσταντίνος, ½ σταδίου

Τέλος οι μαθητές και το σχολείο ανανέωσαν το ραντεβού για την επόμενη σχολική χρονιά.