Για 4η συνεχή χρονιά ομάδα μαθητών του σχολείου μας θα συμμετάσχει στο 19th International Particle Physics Masterclasses 2023 – Προχωρημένα μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων, στο Ε.Μ.Π. στις 29 Μαρτίου 2023. Οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν ομιλίες από ενεργούς ερευνητές – επιστήμονες οι οποίοι επεξηγούν και αναλύουν τομείς και μεθόδους της βασικής έρευνας στην περιοχή των στοιχειωδών σωματιδίων και των δυνάμεων τους, δίνοντας την δυνατότητα στους ίδιους τους μαθητές να επεξεργαστούν πραγματικά δεδομένα από πειράματα φυσικής σωματιδίων. Στο τέλος τς ημέρας, όπως γίνεται σες κάθε διεθνή συνεργασία, οι συμμετέχοντες μαθητές συνδέονται, μέσω διαδικτύου, και συζητούν τα αποτελέσματα τους και την εμπειρία τους.

Κάθε χρόνο περίπου 13000 μαθητές Λυκείου από 60 χώρες επισκέπονται για μία ημέρα ένα από τα 255 Πανεπισημία ή Ερευνητικά Κέντρα της περιοχής τους με σκοπό να λύσουν τα αινίγματα της φυσικής των σωματιδίων στα πλαίσια της δράσης International Masterclasses.