Βράβευση μαθητών

Όπως κάθε χρόνο στην εορτή της Σημαίας στις 26 Οκτωβρίου απονεμήθηκαν τα αριστεία και τα βραβεία προόδου στους μαθητές του Σχολείου μας που αρίστευσαν και πρώτευσαν στις τάξεις τους την προηγούμενη σχολική χρονιά. Στην ίδια εκδήλωση απονεμήθηκε το βραβείο Απόστολου Κακλαμάνη στον απόφοιτο του Λυκείου μας που συγκέντρωσε τον υψηλότερο βαθμό πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Ο συμπατριώτης μας βουλευτής και Πρώην Πρόεδρος της Βουλής κ. Απόστολος Κακλαμάνης εγκαινίασε ως υπουργός Παιδείας το 1984 το διδακτήριο του σχολείου μας και δεν έπαψε από τότε να εκδηλώνει ποικιλότροπα το ενδιαφέρον του γι αυτό. Πριν από δώδεκα χρόνια αθλοθέτησε και το χρηματικό βραβείο, την απονομή του οποίου με λεπτότητα και διακριτικότητα έχει αναθέσει στη Διεύθυνση του Σχολείου. Το βραβείο φέτος απονεμήθηκε στην Πηνελόπη Παπαλαμπίδη , φοιτήτρια σήμερα στο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Ε.Μ.Π. Η ίδια Απόφοιτος έλαβε και το βραβείο Αργύρη από την εταιρεία Λευκαδικών μελετών και τιμήθηκε από την Eurobank , επειδή με βαθμό πρόσβασης 19,3 πρώτευσε σε όλο τον νομό. Ο σύλλογος των καθηγητών αισθάνεται την ανάγκη να επαινέσει και να συγχαρεί δημόσια όλους τους μαθητές μας για την συνεχή και επίπονη προσπάθεια τους, καρπός της οποίας υπήρξαν όχι μόνο οι τιμητικές διακρίσεις των αριστούχων αλλά και το εντυπωσιακό ποσοστό επιτυχίας στις εισαγωγικές εξετάσεις για ΑΕΙ και ΤΕΙ και να τους ευχηθεί καλή πρόοδο και προκοπή. Αισθάνεται επίσης την ανάγκη να ευχαριστήσει θερμά τον κ. Κακλαμάνη τόσο για αυτή την πρωτοβουλία του , με την οποία τιμά και στηρίζει το ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ και τους λειτουργούς του, όσο και για την διαπιστωμένη αγάπη και εκτίμηση με την οποία περιβάλλει τα μέλη του συλλόγου μας . Υπόσχεται ότι θα καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια για ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον. Εύχεται και ελπίζει, ειδικά στην τωρινή δύσκολη οικονομική συγκυρία, να εκδηλωθούν και άλλες ανάλογες πρωτοβουλίες και να ενεργοποιηθούν κοινωνικά ανακλαστικά που θα φέρουν την δημόσια παιδεία στη θέση και το ρόλο που της αρμόζει.