Εμπειρίες από την επίσκεψή μας στο Στρασβούργο-Euroscola 2015

Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα EUROSCOLA στο Στρασβούργο συμμετείχαν από το 2ο Λύκειο Λευκάδας οι μαθητές:
Βαγενά Μαυρέττα, Κοντοπρίας Σπύρος και Σταύρακα Σωτηρία.
Στο πλαίσιο της ημερίδας EUROSCOLA  2015 ταξιδέψαμε στο Στρασβούργο, την έδρα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Στις 19 Μαρτίου 2015 έλαβε χώρα η ημερίδα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.

Η μέρα ξεκίνησε στην αίθουσα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου  και μας παρουσιάστηκε αναλυτικά το πρόγραμμα που θα ακολουθούσαμε κατά τη διάρκεια της ημέρας. Στη συνέχεια, πήγαμε στο Ημικύκλιο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και εγκατασταθήκαμε στις θέσεις των ευρωβουλευτών. Εκεί έγινε παρουσίαση του Ε.Κ. και της Ευρωπαϊκής Ένωσης από τους διοικητικούς υπαλλήλους. Ακολούθησε μια σειρά από ερωτήσεις εκ μέρους των μαθητών πάνω σε διάφορα ζητήματα, όπως η φτώχεια, η τρομοκρατία,  η μετανάστευση,  καθώς και μια σύντομη έρευνα πάνω στις γνώσεις μας για την Ευρώπη. Κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης μας δόθηκε η δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε και την ηλεκτρονική ψήφο. Μετά από αυτά έγιναν οι ολιγόλεπτες παρουσιάσεις από τους  μαθητές των διαφόρων [1]χωρών. Η δική μας χώρα, η Ελλάδα, εκπροσωπήθηκε από δύο παιδιά. Στην παρουσίασή μας φροντίσαμε να προβάλλουμε την ομορφιά και το μεγαλείο της. Επισημάναμε ότι  Ελλάδα δεν είναι μόνο γνωστή για τα  κρυστάλλινα νερά της, για τον ήλιο της ή την οικονομική κρίση, για την οποία γίνεται μεγάλη φασαρία στην Ευρώπη. Η Ελλάδα είναι γνωστή για τη φιλοξενία της και τους ανθρώπους της. Για εκείνους που πρώτοι θεμελίωσαν τις βασικές αξίες της δημοκρατίας, της δικαιοσύνης και του αξιοθαύμαστου πολιτισμού που δημιούργησαν. [2]Αναφέραμε ακόμα σπουδαία πρόσωπα, τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη, με βάση το υπόδειγμα των οποίων αναπτύχθηκε όλη η Ευρωπαϊκή Σκέψη.

Κλείσαμε την παρουσίαση μας με έναν στίχο από το γνωστό ποίημα του Καβάφη «Ιθάκη».

Αρκετές πάντως ήταν οι χώρες που προτίμησαν να κάνουν την εμφάνιση τους με κάποια παραδοσιακή στολή ή ένα τραγούδι και έτσι εντυπωσίασαν.

Οι συγκεκριμένες δραστηριότητες διήρκησαν έως τις 12.00 το μεσημέρι. Στη συνέχεια πήγαμε στο εστιατόριο του Ευρωκοινοβουλίου. Η ώρα του μεσημεριανού αποτέλεσε για όλους μας μια σημαντική στιγμή, γιατί σχηματίσαμε ομάδες, που αποτελούνταν από παιδιά τεσσάρων διαφορετικών εθνικοτήτων και συμμετείχαμε σε ένα παιχνίδι, το Eurogame, [3]που είχε σχεδιαστεί σε όλες τις επίσημες γλώσσες της Ε.Ε. Στη συνέχεια συγκροτήθηκαν οι πολυεθνικές και πολύγλωσσες ομάδες εργασίας των 100 περίπου μαθητών και η καθεμία συζήτησε τη θεματική της ,στις αίθουσες των επιτροπών.

Αυτό ήταν ίσως το πιο σημαντικό και ουσιαστικό κομμάτι εκείνης της ημέρας. Γνωρίσαμε παιδιά από άλλες χώρες, ανταλλάξαμε απόψεις και εμπειρίες, μιλήσαμε για αυτά που μας προβληματίζουν. Και όλα αυτά σε μια γλώσσα διαφορετική από τη δική μας, τα Αγγλικά. Τότε καταλάβαμε πως η μάθηση και η χρήση των ξένων γλωσσών βοηθάει στην προσέγγιση, στην κατανόηση των προβλημάτων του άλλου, των απόψεων του, των προσδοκιών του και στην αποδοχή μιας διαφορετικής παράδοσης και νοοτροπίας. Επίσης, εκλέξαμε τον πρόεδρο της επιτροπής και έναν εκπρόσωπο. Κάθε ομάδα εργασίας πήρε μια απόφαση σχετικά με τη θεματική της, την οποία γνωστοποίησε και υπερασπίστηκε ο εισηγητής κατά τη διάρκεια της ολομέλειας.

Η ημέρα τελείωσε με την ολοκλήρωση του Eurogame, και μια επίσημη τελετή στην οποία ακούσαμε του ευρωπαϊκό ύμνο, ανέμισαν οι σημαίες όλων των χωρών και εμείς παραλάβαμε τα αναμνηστικά μας.

Η εκδρομή περιλάμβανε φυσικά διαμονή και  περιηγήσεις σε διάφορες χώρες του εξωτερικού. Εμείς συγκεκριμένα επισκεφτήκαμε το Μιλάνο, την Λουκέρνη της Ελβετίας, την Πάρμα της Ιταλίας και φυσικά το Στρασβούργο, που είναι μια παραμυθένια πόλη.

Εμείς ως μαθητές που ζήσαμε αυτήν την ξεχωριστή εμπειρία προτείνουμε σε όλους  να συμμετάσχουν στο συγκεκριμένο διαγωνισμό. Έτσι θα έχουν την ευκαιρία να  εμπλακούν στον ευρωπαικό διάλογο, να νοιώσουν πολίτες της Ευρώπης, να αποκτήσουν την ξεχωριστή εμπειρία της ευρωπαικής πολυμορφίας και αλληλεγγύης και το πιο σημαντικό να επισκεφτούν το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, την καρδιά της δημοκρατικής ζωής της ηπείρου μας, ως μαθητές και γιατί όχι στη συνέχεια και ως. . . πραγματικοί ευρωβουλευτές!!

Κάποιες πιο προσωπικές δηλώσεις των μαθητών. . .

Βαγενά Μαυρέττα: «Η πιο όμορφη  στιγμή του ταξιδιού ήταν όταν οι σημαίες από όλα τα κράτη της Ε.Ε ανέμισαν μαζί μέσα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Είναι πολύ συγκινητικό να βλέπεις  έστω και για μια στιγμή όλες τις χώρες

ενωμένες, μακριά από διχόνοιες, πολιτικές οικονομικές ή άλλου είδους διαφορές»

Κοντοπρίας Σπύρος: «Αυτό που θα μου μείνει αξέχαστο από αυτό το ταξίδι ήταν η επίσκεψη στο Ε.Κ. Γνώρισα καινούργια παιδιά , συζήτησα μαζί τους και αποκόμισα σπουδαίες εμπειρίες».

Σταύρακα Σωτηρία: «Το πιο σημαντικό για μένα ήταν το γεγονός ότι εκλέχτηκα πρόεδρος της θεματικής μου και μαζί με ένα άλλο παιδί παρουσιάσαμε την εργασία μας, η οποία μάλιστα ψηφίστηκε από την ολομέλεια.»